Online poradna

Zavolejte nám

telefon  702 881 011  (každý den 8:00 – 20:00 hodin)

 

Napište nám

email   info@dum123.cz

  

napiste-nam-ikona-bottom  Kontaktní formulář

Máte nějaké otázky? Zodpovíme je. Prosíme o pečlivé vyplnění kontaktních údajů.

Nevyplňujte toto pole:

Bezpečnostní kontrola

 

Odpovědi na nejčastější otázky

 

Chci stavět dům. Potřebuji se s někým poradit jak postupovat, abych neudělal zbytečnou chybu, nebo aby se to celé zbytečně časově neprotáhlo. Děláte i tyto konzultace a jsou opravdu bezplatné?

Ano, pro naše zákazníky děláme i tyto konzultace. Jednoduché záležitosti, anebo pokud se vejdeme do 30 minut času, tak je to z naší strany zdarma. Pokud se jedná o složitější a časově či odborně náročnější témata, v takovém případě může být po dohodě se zákazníkem naše konzultace placená. Cena za konzultace činí 250 Kč (+ DPH 21 %) za každou započatou půlhodinu.

 

S manželkou plánujeme pořídit si vlastní bydlení. Zatím hledáme a zjišťujeme co a jak. Potřebovali bychom s někým naše představy probrat a udělat si jasnější plán. Můžete nám v tom nějak pomoci?

Velmi rádi Vám v tom pomůžeme. Pojďme se potkat, nebo si zavolat (online či telefonem). Sdělíte nám Vaše představy, upřesníme si Vaše očekávání, specifikujeme Váš záměr a připravíme konkrétnější plán jak ho docílit. Do tohoto plánu můžeme zahrnout také například nalezení vhodné nemovitosti, prověření rizik nemovitosti před koupí, zajištění financování, zajištění projektové přípravy, výběr dodavatele stavby a koordinace celého projektu výstavby či rekonstrukce od začátku až po nastěhování a užívání Vašeho nového domečku.

 

Nemůžeme si finančně dovolit koupit či postavit si klasický rodinný dům. Uvažujeme proto o pořízení tiny house. Nyní řešíme kde bychom sehnali vhodný pozemek pro jeho umístění a také od koho si ho nechat vyrobit. Nemuselo by to být "na klíč", nějaké řemeslné práce bychom si zvládli udělat i sami. Prosíme o nějaké rady jak postupovat...

Rádi Vám s tím pomůžeme. Vzhledem k tomu, že ne všechny stavební úřady přistupují k umístění tiny house stejně, je nezbytné postupovat individuálně a v souladu s platnou legislativou. Můžeme Vám poradit na jaké pozemky se zaměřit při vyhledávání, můžeme Vám i pomoci nějaký vhodný najít a prověřit realizovatelnost Vašeho záměru. Co se týče výběru dodavatele tiny housu, nejprve doporučujeme ujasnit si jakým způsobem budete chtít tiny house uživat, společně pak můžeme vytvořit jednoduchou skicu s návrhem vzhledu a vnitřního uspořádání. Poté Vám nabídneme vyzkoušené stavitele tiny housů, abyste je mohli kontaktovat, případně Vám můžeme při tomto procesu asistovat a celý projekt koordinovat, což Vám ušetří spoustu času a starostí.

 

Čím je nejlepší vytápět tiny house?

Ačkoliv se tato otázka zdá být jednoduchá, odpověď je složitější. Na výběr je totiž mnoho způsobů. Nejčastěji se tiny house vytápí malými litinovými kamny na dřevo, případně klimatizační jednotkou, která zároveň umí i vytápět, anebo elektrickým vytápěním (například přímotopy či podlahové topné fólie). Velmi záleží na tepelně-izolačních vlastnostech tiny housu a také na tom, zda tiny house užíváte celoročně, nebo pouze v určitém časovém období. Pro správné nadimenzování vytápění doporučujeme spočítat tzv. tepelné ztráty tiny housu a podle toho volit výkon vytápění. Na rozhodování o výběru způsobu vytápění má vliv také fakt, zda bude tiny house vůbec připojen k elektřině, anebo bude fungovat jako ostrovní systém (off-grid), a také zda je možné v dané lokalitě používat topení tuhými palivy.

 

Naše děti jsou alergici, a proto plánujeme postavit nový dům celý ze dřeva. Jaké dřevo zvolit? Jaký způsob konstrukce stavby zvolit? Je možné dřevostavbu/roubenku/srub využívat k trvalému bydlení, splňuje to požadavky stavebního zákona?

Dřevostavby jsou často vyhledávanou volbou pro alergiky. Nicméně je potřeba přihlédnout na typ dané alergie. Dnes je možné dřevostavbu postavit téměř z jakéhokoliv druhu dřeva. Některé dřeviny jsou více "aromatičtější", některé méně. Každému vyhovuje něco jiného. Proto doporučujeme vyzkoušet si alespoň krátkodobě pobyt v dřevostavbě a teprve poté se rozhodnout. Co se týče způsobu konstrukce stavby, tak pro rozhodování doporučujeme přihlédnout nejen k tomu, co se Vám líbí, ale také zda místní stavební úřad danou konstrukci stavby vůbec povolí. V některých regionech jsou typy staveb více či méně přísněji regulovány podmínkami definovanými v územním plánu a související územně plánovací dokumentaci. Při plánování dřevostavby je nezbytné také přihlédnout k tzv. požárně nebezpečnému prostoru okolo stavby, což někdy komplikuje situaci stavitelům zejména na malých stavebních pozemcích, kdy tento požárně nebezpečný prostor zasahuje až na sousední pozemek. Pokud budete chtít dřevostavbu kolaudovat jako stavbu k trvalému bydlení, bude nezbytné splnit takové parametry energetické náročnosti, které předepisuje legislativa. Nicméně existuje více možností, jak se s tím vypořádat, je to však velmi individuální.

 

Můžete nám doporučit nějakého kvalitního výrobce dřevostaveb? Řešíme stavbu chaty na horách.

Kvalitních dodavatelů dřevostaveb je více. Některé z nich známe a můžeme je doporučit. Nejprve doporučujeme prohlédnout si dřevostavby, které jsou uvedeny v našem online katalogu a vybrat několik z nich, které se typově blíží Vašim představám. Poté nás kontaktujte, abychom si upřesnili Váš záměr a podle toho Vám mohli doporučit vhodné dodavatele stavby. Ne všichni dodavatelé dřevostaveb poskytují výstavbu "na klíč" včetně betonové základové desky, ale i v takovém případě pro Vás dokážeme najít řešení.